Otomobil Klima Gazı Dolumu ve Bakımı Nasıl Yapılır?

2022-04-20 12:52:31

Otomobil Klima Gazı Dolumu ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında arabaların motorları kadar klimaları da yoğun bir şekilde çalışıyor. Klimaların yoğun şekilde kullanımı da zaman içinde birtakım problemlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu sorunlar; kimi zaman kötü kokular kimi zaman ise yetersiz soğutma olabiliyor. Eğer siz de bu sorunlarla karşılaşıyorsanız, klimanızın bakım zamanı gelmiş demektir.

Bu durumlardan daha kötü bir durum da klimanın dışarıdan aldığı havayı soğutmaması… Bu problemin kaynağı ise otomobillerdeki klima gazı oluyor. Peki, bu gibi sorunlar yaşadığınızda neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

İşte, otomobil klima gazı dolumu ve bakımı nasıl yapılır? sorunuzun cevabı burada!

Otomobil Klima Gazı Nasıl Doldurulur?

Araç klimanız eskisi kadar soğutmuyorsa, yapmanız gereken tek şey klima gazı dolu yaptırmak… Klima gazı dolum işlemini kendi başınıza yapabilirsiniz. Ancak zahmetli bir iş olduğu için yetkili servisten yardım almanız daha iyi olacaktır. Çünkü klima gazı dolumu, profesyonel bir şekilde makine yardımıyla yapıldığından sizin yapamayacağınız işlemleri de gerçekleştiriyor. Malatya Berkay Oto Klima Yedek Parça ve Revizyon ile iletişime geçerek; Malatya ile ve ilçelerinin yanı sıra, Adıyaman, Elazığ, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Elbistan, Diyarbakır, Adana ve Mersin’de de destek alabilirsiniz.

Otomobil Klimasına Nasıl Bakım Yapılır?

Aracınızdaki klima sistemiyle alakalı sorunlar, her zaman klima gazı dolumu gerektirecek kadar teknik olmayabilir. Eğer araç klimanızdaki problem kötü koku ise oto klima bakımı yapmanız yeterli olacaktır. Bu işlemi kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz gibi Malatya Berkay Oto Klima Yedek Parça ve Revizyon’dan da destek alabilirsiniz.

Oto klima bakımının en önemli kısmını polen filtresi oluşturuyor. Polen filtreleri içeriye alınan havadaki partikülleri ve toz parçacıklarını süzüyor ve bu sayede de araca giren havanın daha temiz olmasına katkıda bulunuyor. Uzun süre kullanımın ardından bu filtrelerin değiştirilmesi gerektiği de unutulmamalı!

Oto klima bakımıyla alakalı bir diğer önemli nokta ise havalandırma delikleriyle ilgili… Araç klimasından gelen kötü kokular, yaygın olarak havalandırma kanallarında biriken bakterilerden kaynaklı oluyor. Bakteriler, sıcak ve nemli ortamları sevdiği için oto klimalar da bakteriler için ideal yerler oluyor. Bu bakterilerin nasıl temizleneceğini düşünüyorsanız, klima temizleme spreyleri bunun için yeterli olacaktır. Satın aldığınız klima temizleme spreyini havalandırma deliklerine sıkarak kokuya neden olan bakterileri yok edebilirsiniz. Ancak temizlik spreyini kullanırken bazı adımlara dikkat etmeniz gereken noktaları da atlamamanızda fayda var.

Oto klimalarınızla ilgili destek almak için Malatya Berkay Oto Klima Yedek Parça ve Revizyon ile iletişime geçerek; Malatya ile ve ilçelerinin yanı sıra, Adıyaman, Elazığ, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Elbistan, Diyarbakır, Adana ve Mersin’de de oto kompresör ve oto kompresör revizyonu ile ilgili yardım alabilirsiniz.